Ganglion (žena, 36 let)

Případ:

U této ženy se znenadání před 3 měsíci objevil ganglion na pravém nártu velikosti okolo 0.5 – 1 cm. Ganglion měnil velikost v závislosti na namožení chodidla.

Žena si nevzpomínala zda objevení se ganglionu předcházel nějaký úraz nebo jiné větší zatížení chodidla.  Poslední dobou ale začala chodit na delší procházky, a že je možné, že neměla vždy vhodnou obuv a že noha pravděpodobně byla více zatížena.

Přibližně ve stejné době se jí na pouze pravé tváři objevila velmi mírná růžovka – rosacea, která ji ale až tak netrápí.

Žádné jiné symptomy v tomto případě nebyly zjištěny. Po delší konzultaci jsme se dopracovaly k tomu, že žena před pár 8 měsíci utrpěla popáleninu 2. stupně na levé paži a na tváři. Z této informace, ale nešlo zjistit, zda jsou tyto 2 události povázány.

Žena již sama užila 2 homeopatické léky, které jsou nejběžnější pro léčbu ganglionu a to Ruta 30C a Arnica 30C, léky neměly na ganglion žádný efekt.

Indikovaný lék:

V tomto případě byl zvolen lék Causticum 200C, který má vztah k tvorbě uzlíků na končetinách a současně má vztah k růžovce. Causticum se také používá jako jeden z hlavních léků k léčbě popálenin.

Reakce po léku:

Na pár dní došlo k mírné únavě, jiné symptomy zhoršení nebyly zaznamenány

Závěr:

Ganglion se zcela vstřebal přibližně do 14 dnů po užití léku. Na rosaceu však lék vliv neměl.

Srovnání před a po podání léku: